ZNÁMI-NEZNÁMI LEVIČANIA

Projekt s názvom „Známi – neznámi Levičania“ prostredníctvom dvojice výstav približuje život a dielo levických osobností, ktoré sa významným spôsobom zapísali do histórie mesta Levice i do celospoločenského diania.
V termíne od 9. septembra do 28. novembra 2021 budú vo výstavných priestoroch múzea inštalované výstavy s názvom Vojtech Laufer-Lévavári a Imrich Karvaš a hrdinovia Slovenskej národnej banky v Slovenskom národnom povstaní.

Vojtech Laufer-Lévavári (1. 1. 1885 Levice – 1. 3. 1953 Kaposvár) bol fotograf a maliar, ktorý dokumentoval udalosti a osobnosti spoločenského, politického i cirkevného života v meste Levice v medzivojnovom období. Výstava prezentuje poznatky vedecko-výskumnej práce a transformuje ich širokej verejnosti. Prostredníctvom zbierkových predmetov Tekovského múzea v Leviciach predstavuje tohto doposiaľ „neznámeho“ Levičana. Na rozdiel od Lévaváriho je Imrich Karvaš známou osobnosťou.  Tento rok si pripomíname 40. výročie jeho úmrtia.

Imrich Karvaš (25. 2. 1903 Varšany/Kalinčiakovo – 20. 2. 1981 Bratislava) je jednou z najvýznamnejších osobností ekonomickej vedy a národohospodárskej politiky, univerzitný profesor, právnik, vysokoškolský pedagóg, guvernér prvej Slovenskej národnej banky a publicista. Partnermi projektu sú Národná banka Slovenska, Štátny archív v Nitre, pracovisko Archív Levice, Múzeum mincí a medailí v Kremnici, Slovenské banské múzeum a Múzeum SNP.

Projekt je financovaný s finančným príspevkom Mesta Levice.

Výstavy sú vhodné pre zaradenie do učebných osnov regionálnej histórie pre žiakov druhého stupňa základných škôl a študentov stredných škôl.

Komentovaná prehliadka s kurátorkou výstav Nikolou Mihálovou (skupinové vstupy rezervácia – Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 036 6312 112)

Imrich Karvaš (25. 2. 1903 Varšany/Kalinčiakovo – 20. 2. 1981 Bratislava)

Vojtech Laufer-Lévavári (1. 1. 1885 Levice – 1. 3. 1953 Kaposvár)